Bize Ulaşın
İletişim

Firavunların Diş Hekimi Varmış

Firavunların Diş Hekimi Varmış

Mısır’da arkeologlar, firavunların diş hekimlerine ait 4.200 yıllık bir anıt mezarı gün ışığına çıkardı. Mısır’da arkeologlar, eski Mısır uygarlığından kalma önemli bir anıt mezar keşfetti. Firavunların diş hekimlerine ait 4200 yıllık mezar, içeri girenlerin lanetleneceğini belirten hiyeroglif sayesinde bugüne kadar bozulmadan kalabilmiş.
Keşfi yapan Mısırlı arkeologlar, 4200 yıllık mezarların, IV’üncü hanedan döneminden ve şimdiye dek bulunan en eski diş hekimi mezarı olduğunu belirtiyor. Mezar duvarlarında dönemin günlük yaşamını anlatan hiyeroglifler yer alıyor. Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Zahi Hawass, mezarların, dönemin tıp ve diş hekimlerinin yaşamlarına ışık tutacağına inanıyor:
“Bu buluş bize diş hekimlerinin firavunlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sarayda firavun ve ailesinin dişlerine bakmışlar. Bu mezar aynı zamanda bize hekimlerin Antik Mısır’da yüksek sınıftan sayılmadığını da gösteriyor. Çünkü mezarlar çamur ve tuğladan yapılmış.”

Bir diğer önemli olguysa, mezarların girişinde bulunan hiyeroglifler. Uzmanlar, girişteki hiyerogliflerde bulunan “Her kim mezarıma girerse, onu bir timsah ve bir yılan yer” yazısının hırsızları mezarlardan uzak tuttuğuna ve bu sayede bozulmadan bugüne gelebildiğini düşünüyor.

Firavunların Diş Hekimi Varmış